O Mennonitach w Radio Gdańsk

Któregoś dnia zadzwonił telefon i w słuchawce usłyszałam głos znany mi z Radia Gdańsk. To dzwonił Pan Dominik Sowa. Przygotowywał  kolejną audycję w cyklu „Z daleka i bliska”. To o tych, którzy zniknęli z naszej powojennej rzeczywistości, a którzy do 1945 roku stanowili o wielowątkowości tej ziemi. I ponieważ dostał mój telefon od A.M. – zapytał, czy zechcę wziąć udział w nagraniu.

Jasne, że zechciałam. 🙂

Bardzo lubię audycje Pana Dominika, bo są pełne ciepła i robione są z życzliwością. A życzliwość, to takie pojęcie nieco zapomniane w tzw. dzisiejszych czasach.

(przypominam, Życzliwość, można znaleźć pod „Ż” w słowniku wyrazów obcych 😉 )

A poza tym audycje Pana Dominika są szalenie ciekawe. I nie ma w nich bełkotu politycznego !!!

A teraz trochę ponarzekam: niezmiernie żałuję, że zniknął z anteny  radiowej Jego cykl pt. „Znaki Czasu”. Kiedy nie mogłam słuchać na bieżąco, odtwarzałam sobie z archiwum. Jednakże Radio Gdańsk zlikwidowało możliwość odsłuchania audycji w archiwum właśnie… Czyżby coś złego działo się w mojej ulubionej rozgłośni? Napisałam kiedyś z prośbą o aktywację linków, ale … mój mail zaginął chyba w natłoku korespondencji.

Ale – wracając do sedna – czyli do Mennonitów, bo o nich miała być (i w końcu była!) audycja.

Spotkaliśmy się w dzień mroźny i szczypiący w nosy i uszy… Zaczęliśmy od dawnego kościoła mennonickiego, a skończyliśmy przycupnięci na ławeczce w ciepełku Muzeum Narodowego…

Moją początkową tremę zniwelowała duża wiedza Pana Dominika, Jego już wspomniana życzliwość i spokój, jakim emanuje, a także sama formuła nagrania. Była to bardzo miła rozmowa, w której nawet  wymierzony we mnie mikrofon wydawał się uśmiechać.

Wróciłam do domu jednak pełna obaw, jak wyszło, i z  ogromnym niedosytem! Wszak nie powiedziałam nawet POŁOWY tego, co powinnam… Ale pracy przewodnika  zawsze towarzyszy niedosyt. Oprowadzając grupy nie mówimy przecież wszystkiego, żeby nie „zabić klienta” !

Ne pozostało mi nic innego, jak czekać na emisję audycji w eterze – za tydzień.

Sms wybił mnie ze snu po północy. To sms-ował niezawodny Boguś Gałązka. Słuchał radia… włączyłam więc i ja radio i usłyszałam głos Anny German. To właśnie „lecieli” Mennonici.

I tu przypomnienie dla wielbicieli audycji Pana Dominika Sowy:

Cykl: „Z daleka i bliska” nadawany jest w Radio Gdańsk we wtorki – najpierw o barbarzyńskiej porze, bo o 00:10, ale potem jest powtórka o 21:10. Można tego słuchać na ich stronie. Niestety – jak wspomniałam – archiwum tego cyklu nie istnieje 😦

” Mennonitów” dostałam nagranych przez Znajomą (dziękuję). Dostałam też  pozwolenie od Pana Dominika na umieszczenie linka do nagrania na moim blogu, co z przyjemnością czynię poniżej:

O Mennonitach w Radio Gdańsk

Miłego słuchania 🙂

The URI to TrackBack this entry is: https://czaykowska.com/2011/01/08/o-mennonitach-w-radio-gdansk/trackback/

RSS feed for comments on this post.

7 KomentarzyDodaj komentarz

 1. Trafiłem tu przypadkiem szukając ciekawych wpisów na stronie głównej ŁotrPressa :-)))
  Net należy do miejsc, w których spotkać i znaleźć można wszystko. Najrzadziej rzeczy i teksty wartościowe, po spotkaniu z którymi możemy poczuć się bogatsi.

  Dziękuje za link do audycji z twoim udziałem traktujący o Mennonitach.

 2. * Twoim… oczywiście:-).
  Szybko ten Tuttivlius mnie dopadł.

  • 😀
   cokolwiek zrobił Tutivillus – spełnił swoje zadanie 😀
   Cieszę się, że tu trafiłeś, bo to znaczy, że ktoś „na skrzyżowaniu” życzliwie poprzestawiał drogowskazy 🙂

 3. Dobrze, że oprócz drogowskazów są dobrzy przewodnicy:-)

 4. Łykam chętnie wszystko co o historii.
  Dziekuje za interesujace opowiesci.
  Bywam czesto w Gdansku …
  Zastanawiam sie , czy moze sa gdzies w tym miescie”biesiad” historyczne 🙂
  Łacze pozdrowienia

  • dziękuję za miłe słowa:) znaczy to, że za Gdańsk się wziąć muszę… Nie ma biesiad – a może ja po prostu nie mam na nie czasu, i nie wiem nawet jeśli są… ale obiecuję, że wezmę się za to tutaj… łączę pozdrowienia 🙂

 5. Nie da się ukryć, że Pan Dominik Sowa jest niezmiernie sympatycznym człowiekiem i jego audycje są naprawdę ciekawe 🙂 Dziwię się zawsze, czemu lecą o takich porach jak 7 rano w niedzielę, czy 1 w nocy…To trzeba słuchać w godzinach szczytu! 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: