Z cyklu ZAPROSZENIA – Gabriela Danielewicz „Polki w Wolnym Mieście Gdańsku”

Dobra i mądra to książeczka. Nieduża, i niegruba na dodatek, ot wszystkiego 204 strony z indeksem (nie licząc zdjęć).

Mam tę książeczkę od roku 1985, i  obecnie jest w stanie „skrajnego zczytania”. Potrzebna jest nad wyraz w bibliotece każdego, kto choć trochę aspiruje do miana Gdańszczanina. A już w biblioteczce Przewodnika po Trójmieście i okolicach jest wprost niezbędna. Toteż z przyjemnością pójdę w czwartek 7 listopada 2013 r. o godz. 18.00 na spotkanie w Instytucie Kultury Miejskiej

(dla tych, którzy nie wiedzą jak trafić podaję adres: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk).

Poniżej wklejam żywcem cały tekst ze strony Metropolitanki:

Gabriela Danielewicz o kobietach w dawnym Gdańsku

Ostatnie w tym roku spotkanie Czytelni Herstorycznej Metropolitanki!

Zapraszamy w czwartek 7 listopada 2013 r. o godz. 18.00 do Instytutu Kultury Miejskiej do udziału w kolejnym spotkaniu z herstoryczną książką.

W spotkaniach Czytelni Herstorycznej Metropolitanki chcemy przywołać pamięć o kobietach Trójmiasta i Pomorza, bohaterkach dnia codziennego i tych, które zmieniały bieg zdarzeń, wpłynęły na losy regionu i Polski, mówi Grażyna Knitter, koordynatorka projektu.

Tematem listopadowego spotkania w Czytelni Herstorycznej Metropolitanki będzie książka Gabrieli Danielewicz, Marii Koprowskiej oraz Mirosławy WalickiejPolki w Wolnym Mieście Gdańsku. Mamy również przyjemność zawiadomić wszystkich, że naszym specjalnym gościem czytelni będzie jedna z autorek – Gabriela Danielewicz!

Tom szkiców biograficznych o Polkach z różnych grup społecznych i zawodowych przedwojennego Gdańska będą okazją do przyjrzenia się narracji herstorycznej, wpływu perspektywy społecznej (wielokulturowość, klasowość, status społeczno-ekonomiczny) oraz wpływu kontekstu historycznego na prezentację postaci kobiet.

 

Okładka “Polek w Wolnym Mieście Gdańsku”

GABRIELA DANIELEWICZ (ur. 25 V 1939 Gdańsk), dziennikarka, pisarka, dokumentalistka dziejów Polonii gdańskiej. Córka dyplomaty Stanisława (pracownika Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w II Wolnym Mieście Gdańsku). Lata II wojny światowej spędziła w Nowym Sączu, od roku 1945 z rodziną ponownie w Gdańsku. Po ukończeniu w 1955 q II Liceum Ogólnokształcącego, w latach 1955–1960 odbyła studia historyczne i socjologiczne na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracując, ukończyła w 1968 podyplomowe studia dziennikarstwa i historii w Warszawie oraz w 1974 bibliotekoznawstwo w Gdańsku. Od roku 1961 pracowała w „Dzienniku Bałtyckim”; w latach 1961–1963 w Dziale Informacji Naukowej gdańskiego Centralnego Biura Konstrukcji Okrętowych, w 1965–1969 w gdańskim Miastoprojekcie, w 1969–1985 w Instytucie Morskim jako kierownik biblioteki naukowej, 1985–1989 w Instytucie Nauk Społecznych Politechniki Gdańskiej. Jednocześnie uprawiała dziennikarstwo, promując postacie zasłużonych, a zapomnianych gdańszczan i Pomorzan (także Małopolan). Po przejściu na rentę w roku 1988 poświęciła się twórczości pisarskiej.

Opublikowała ponad 300 artykułów popularnonaukowych i opracowała tyleż audycji radiowych. Jest autorką ponad 20 książek z dziedziny literatury faktu dotyczących Gdańska i Sopotu. Pierwszą, Polki w Wolnym Mieście Gdańsku (1985), napisała wspólnie z Marią Koprowską i Mirosławą Walicką, następne, samodzielne, to m.in. Portrety dawnych gdańszczan (od X do XX w.) (1994), W kręgu Polonii gdańskiej(1996), Pod dachami gdańskich kamieniczek (1999), Odejścia w słońcu, (2001), Pamięci powojennego Gdańska-Wrzeszcza (2009), Gdańsk-Wrzeszcz, co odszedł w przeszłość (2010), Kamienica Nobliwej Grafini (2012). W roku 2007 uhonorowana Medalem Księcia Mściwoja II. Wysoko ceni sobie przyznanie jej najwyższego odznaczenia Rady Miasta Nowego Sącza – Złotej Tarczy Herbowej Nowego Sącza.

Opracowane na podstawiehttp://gedanopedia.pl

Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Partner: Europejskie Centrum Solidarności

Patronaty medialne: Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Gazeta Wyborcza Trójmiasto

The URI to TrackBack this entry is: https://czaykowska.com/2013/10/30/z-cyklu-zaproszenia-gabriela-danielewicz-polki-w-wolnym-miescie-gdansku/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: