Nie ma Joanny Chmielewskiej :(

Cytuję w całości za www.culture.pl

Odnośnik do oryginalnej wiadomości TUTAJ

Joanna Chmielewska nie żyje

Joanna Chmielewska, fot. Elżbieta Lempp
Joanna Chmielewska, fot. Elżbieta Lempp

Z wykształcenia była architektką. W Rosji uważa się ją za najpoczytniejszą pisarkę zagraniczną. Chmielewską przekładano także na czeski, słowacki, szwedzki. Zmarła 7 października.

Pisała przede wszystkim powieści kryminalne, choć takie stwierdzenie nie do końca oddaje bardzo specyficzny koloryt jej prozy. Rosjanie np. określają utwory Chmielewskiej trafnym mianem „kryminały ironiczne”. Intryga kryminalna, choć ważna i nieusuwalna, to tutaj zaledwie osnowa, na której rozpięta jest zawsze ściśle osadzona w realiach akcja, nad wszystkim góruje zaś humor. Autorka nie stroniła od efektów groteskowych. Narratorką bywała często bohaterka o imieniu Joanna, architekt i pisarka, posiadająca wyraźne cechy autorki. Komizm powieści Chmielewskiej wynikał z niezwykłych sytuacji, jakie stawały się udziałem roztrzepanej Joanny i galerii jej przyjaciół, a zwłaszcza mieszkającej w Danii przyjaciółki Alicji.

Czytelnicy i krytyka literacka do najlepszych w całym dorobku Joanny Chmielewskiej zgodnie zaliczają powieści „Lesio„, „Całe zdanie nieboszczyka” i „Wszystko czerwone”.

Joanna Chmielewska to pseudonim literacki Ireny Kuhn. Autorka „Lesia” urodziła się 2 kwietnia 1932 roku w Warszawie. W 1954 roku ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, pracowała jako architekt m.in. w Biurze Projektów Energetycznych, przy budowie warszawskiego Domu Chłopa, Biurze Projektów Stolica. Od 1970 roku zajmowała się wyłącznie twórczością literacką.

Była najpopularniejszą współczesną pisarką polską, autorką 42 tomów prozy, głównie dla dorosłych, lecz i dla młodzieży. Każda jej nowa książka prawie automatycznie wędrowała na szczyty polskich list bestsellerów i utrzymywała się tam długo. Łączny nakład utworów Joanny Chmielewskiej przekroczył w Polsce 5 milionów egzemparzy, a w Rosji – gdzie uważa się Chmielewską za najpoczytniejszą pisarkę zagraniczną – 8 milionów.

Wszystkie utwory powieściowe Joanny Chmielewskiej były wielokrotnie wznawiane, a niektóre adaptowane dla potrzeb filmu i telewizji.

Jej ostatnie powieści to „Porwanie” (2009), „Byczki w pomidorach” (2010) i „Gwałt” (2011).

Źródło: materiały własne, PAP, oprac. JHP

Published in: on 7 października 2013 at 18:34  Comments (1)  

The URI to TrackBack this entry is: https://czaykowska.com/2013/10/07/nie-ma-joanny-chmielewskiej/trackback/

RSS feed for comments on this post.

One CommentDodaj komentarz

  1. Wielka szkoda,poza tm, że fajnie pisała, była świetną „babką”.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: