Z cyklu Zaproszenia – Kupiec gdański to…

Oto wiadomość z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska – warto zarezerwować sobie czas, bo będzie ciekawie !!!

Zagadka rozwiązana! Kupiec gdański to…

Już wiemy, ale nie powiemy. Aż do wtorku, 16 kwietnia do godz. 12.00.

Tego dnia w Wielkiej Hali Dworu Artusa ujawnimy tożsamość Kupca gdańskiego, unikatowego portretu pędzla Louisa Sy, który w styczniu wzbogacił zbiory Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, dzięki hojności donatora, Browaru Amber.

Zakup tak cennego obrazu, doskonale wpisującego się w kanon zbiorów malarstwa pozyskiwanych przez naszą instytucję, jak i wiele mówiącego o wciąż mało znanej, lecz fascynującej historii XIX-wiecznego Gdańska był znaczącym wydarzeniem na historycznej i kulturalnej mapie naszego miasta.

„Kupiec gdański” pędzla Louisa Sy mógł trafić do MHMG dzięki „połączeniu sił” muzeum i Browaru Amber. W wyniku współpracy obu podmiotów na rynek trafiła nowa marka piwa – Johannes. Część przychodu ze sprzedaży piwa warzonego tradycyjną metodą przeznaczamy właśnie na zakup muzealnych eksponatów.

– Od początku fascynowało nas, kim jest przedstawiony na portrecie mężczyzna – mówi Adam Koperkiewicz, dyrektor MHMG. – Czuliśmy, że podobnie jak Louis Sy, autor obrazu, uwieczniony na portrecie mężczyzna był znaczącą postacią w życiu XIX-wiecznego Gdańska.

Dzięki pracy badawczej Krystyny Jackowskiej z Polskiej Akademii Nauk Biblioteka Gdańsk, Członka oddziału gdańskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki, wiemy już kogo przedstawia portret!

Rozwiązaniem zagadki Kupca gdańskiego pragniemy podzielić się we wtorek, 16 kwietnia, o godz. 12.00 w Wielkiej Hali Dworu Artusa w Gdańsku, w czasie prezentacji Kupiec Gdański. Tożsamość odkryta.

Osobę kupca, a także Louisa Sy przedstawi p. Krystyna Jackowska. Jeszcze przed oficjalną prezentacją, uchylimy rąbka tajemnicy zdradzając, że zarówno „nasz” kupiec jak i autor obrazu dobrze się znali, a ten pierwszy świetnie poruszał się nie tylko po ówczesnych gdańskich, ale i europejskich salonach…

Serdecznie zapraszamy!

Szczegóły: Dorota Witkowska, dział sztuki MHMG, tel. 0 512 418 752

O donatorze obrazu słów kilka:

Browar Amber od momentu powstania prowadzi aktywne działania promujące region. Dzięki rodzinnej pasji oraz oryginalnym, tradycyjnym recepturom w Browarze Amber powstają niepowtarzalne, regionalne produkty, znane od lat wielbicielom dobrego piwa. Kiedy rok 2011 ogłoszono rokiem Jana Heweliusza, Browar Amber, by przypomnieć wybitnego astronoma, ale przede wszystkim, wielkiego piwowara, wprowadził na rynek piwo Johannes. „Działamy od niespełna 20 lat, lecz czujemy się spadkobiercami wielowiekowych tradycji gdańskiego browarnictwa” – mówią przedstawiciele Browaru Amber – „jesteśmy bardzo mocno związani z regionem, dlatego nie możemy skupiać się w swojej działalności wyłącznie na wątkach ekonomicznych” – dodają.

Powstanie marki Johannes było wspólną inicjatywą Browaru Amber i Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Część przychodu ze sprzedaży piwa jest przeznaczana na zakup eksponatów do muzeum. Johannes to jasne piwo o pełnym i dojrzałym bukiecie, warzone tradycyjną metodą. Swój esencjonalny smak zawdzięcza długiemu leżakowaniu i wysokiemu poziomowi ekstraktu (14,5%), który zapewnia bardzo wyraźny smak. Łagodna goryczka i silne słodowe nuty sprawiają, że Johannes jest piwem wyjątkowym.

Published in: on 12 kwietnia 2013 at 14:41  Dodaj komentarz  

The URI to TrackBack this entry is: https://czaykowska.com/2013/04/12/z-cyklu-zaproszenia-kupiec-gdanski-to/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: