Z cyklu Ciekawe – o ceramice kadyńskiej w elbląskim Muzeum

To gratka dla każdego kto, tak jak ja, jest zauroczony i zafascynowany zjawiskiem, jakim jest niewątpliwie ceramika kadyńska… Tak właściwie to od niej zaczęły się moje fascynacje przewodnickie. A popielnica z jaszczurką do dziś mi się śni… 😦

Tak więc – kiedy Muzeum w Elblągu opublikowało wpis na FB – bez wahania zgłosiłam obecność 🙂 bowiem ceramiki kadyńskiej nie odpuszczę…

Oto treść zaproszenia do kawiarenki Clio przy Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu.:

Serdecznie zapraszamy do Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu na kolejne spotkanie w kawiarence Historycznej Clio – wtorek, 13 listopada 2012 r., o godzinie 17.30 – Bulwar Zygmunta Augusta 11 (budynek Gimnazjum). Wstęp wolny.

Mowa będzie o ceramice kadyńskiej.

Gościem najbliższego spotkania będzie dr Barbara Pospieszna, Kurator ds. Badań i Zbiorów Artystycznych w Muzeum Zamkowym w Malborku. Wśród licznych zainteresowań naukowych, specjalne miejsce w jej życiu zawodowym zajmuje dawna ceramika.

Niedawno w opracowaniu B. Pospiesznej ukazał się obszerny katalog kolekcji ceramiki wyprodukowanej w Królewskich Warsztatach Majoliki i Terakoty w Kadynach, zgromadzonej przez znanego elbląskiego kolekcjonera Edwarda Parzycha. Ta największa w Polsce kolekcja „cesarskiej” ceramiki, obejmująca około 500 obiektów, jest częściowo, chociaż w bardzo bogatym wyborze, prezentowana na wystawie w elbląskim Muzeum. Nowa aranżacja została otwarta kilka tygodni temu.

Część katalogowa, obejmująca noty dotyczące kolekcji (obiekty, dane biograficzne i bibliograficzne dotyczące autorów) została poprzedzona przez Autorkę obszernym wstępem historycznym ukazującym dzieje fabryki, charakterystykę nurtów stylistycznych i wzornictwa w różnych okresach jej funkcjonowania. W opracowaniu znalazły się także dane dotyczące technologii wyrobów kadyńskich, ich odbioru na rynku sztuki w czasach funkcjonowania Królewskich Warsztatów oraz współczesnego kolekcjonerstwa ceramiki z Kadyn. Dzięki opracowaniu dr B. Pospiesznej ceramika kadyńska należy do najlepiej rozpoznanych i opisanych naukowo zjawisk dawnego rzemiosła artystycznego naszego regionu.

Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Historyczne O/Elbląg i Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu.

The URI to TrackBack this entry is: https://czaykowska.com/2012/11/09/z-cyklu-ciekawe-o-ceramice-kadynskiej-w-elblaskim-muzeum/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: