Agnes Miegel

O potędze internetu pisałam już tutaj i wciąż jestem jego wielką wielbicielką. Pomyśleć, że jak lata temu „wchodził” do Polski – byłam przeciwna. Ale – jak mówią, tylko krowa nie zmienia poglądów. 😉

Toteż z chęcią przeczytałam notatkę w FB – na temat kolejnej osobistości Prus Wschodnich.

Chodzi o Agnes Miegel.

Wklejam  żywcem z leksykonu:

Urodziła się 9 marca 1879 r. w Królewcu w rodzinie kupca i dyrektora filii banku bawarskiego Gustawa Adolfa i Heleny z domu Hofer.

Ukończyła szkołę średnią dla dziewcząt w Królewcu.

W latach 1894-1896 przebywała w pensjonacie Koch w Weimarze. Przez kilka miesięcy w 1898 spędziła w Paryżu.

W 1900 r. trafiła do Berlina, gdzie odbywała staż w szpitalu pediatrycznym (Kaiser-Friedrich-Krankenhaus). Tam też uzyskała dyplom.

Następnie wyjechała do Anglii. Od 1 września 1902 r. pracowała jako wychowawczyni w internacie w Clifton High School. Do 1904 była nauczycielką w szkole z internatem dla dziewcząt w Bristolu.

Do Królewca wróciła w 1906 r. by opiekować się chorymi rodzicami (szczególnie ślepnącym ojcem, który zmarł w 1917 r.) Pozostawała tam do 1945 r. W tym czasie wiele podróżowała i pracowała jako dziennikarka, a od 1927 r. jako niezależna pisarka.

W lutym 1945 r. uciekła z oblężonego Królewca do Kopenhagi w Danii. Rok później wróciła do Niemiec i znalazła schronienie w brytyjskiej strefie okupacyjnej w zamku Apelern. W 1948 r. przeniosła się do Bad Nenndorf, gdzie pracowała aż do śmierci.

Zmarła 26 października 1964 r. Bad Salzuflen.

Warto znać postaci tej niesłychanej krainy. Nawet jeśli są takie właśnie, jak Agnes, czy wręcz tak mroczne jak Otto Albrecht Alfred von Bolschwing, odkryty przeze mnie i opisany tutaj. Takie osoby jak Agnes von der Groeben, czy Elisabeth Boehm, powinny być znane.

Bo Kraina Magiczna, jaką są niewątpliwie dawne Prusy Wschodnie, to nie tylko lasy i przepiękne widoki, czy tylko (chociaż również) historia z czasów swastyki a potem Armii Czerwonej. To także historia intelektualna i artystyczna swoich czasów. A nade wszystko historia krainy, która już nie istnieje.

🙂

p.s. gwoli ścisłości podaję adres strony Wikipedii niemieckiej, gdzie można wyczytać, że Agnes Miegel w latach 1933 – 1945 była wielbicielką, i to bezkrytyczną, Adolfa Hitlera. w 1933 była jedną z 88 pisarzy, którzy podpisali zobowiązanie lojalność wobec Hitlera. Od roku 1940 należała do NSDAP i nigdy po wojnie się od tej przeszłości nie odżegnała. W roku 1940 otrzymała Nagrodę Goethego we Frankfurcie nad Menem. W Radzie Dyrektorów gremium przyznającego te nagrody od roku 1935 zasiadali Joseph Goebbels i Heinrich Himmler. Po 1945 roku Agnes Miegel napisała o swoim zaangażowaniu w idee narodowego socjalizmu: „Te rzeczy muszę uregulować sama przed Bogiem i nikim innym”.

Czy w takim razie powinno się o niej mówić?

Jak najbardziej. Była częścią tej historii a hipokryzja nie pomoże zrozumieć tej ziemi.

Published in: on 14 marca 2012 at 14:58  Dodaj komentarz  

The URI to TrackBack this entry is: https://czaykowska.com/2012/03/14/agnes-miegel/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: